W oparciu o najnowsze dane z porannych aktualizacji modeli synoptycznych, przedstawiam Państwu najświeższą prognozę możliwości wystąpienia groźnych zjawisk konwekcyjnych w dniu 20.05.19r.
Popołudniowe jak i poranne opady deszczu wraz z burzami związane są od kilku dni z niżowym ośrodkiem barycznym, którego centrum porusza się na granicy Europy Środkowej i Wschodniej. Efektem takiej lokalizacji, oraz cyrkulacji mezocyklonalnej jaką charakteryzuje się niż są istotnie dynamiczne zjawiska konwekcyjne od Europy Środkowej po Europę Wschodnią, a nawet niektóre kraje Bałkańskie.

Mapa lokacji ośrodków barycznych, oraz prognozowanych opadów nad Europą

Warunki burzowe pozostaną z nami wedle aktualnych prognoz na pewno do środy, więc następne 3 doby niestety nadal będą niespokojne.
Na podstawie wyliczeń modeli numerycznych wartości kinetyczne skłaniające się ku konwekcji na dzień dzisiejszy są najlepsze biorąc pod uwagę zestawienie ostatnich kilku dni, co za tym idzie w poniedziałkowe popołudnie tudzież wieczór możemy spotkać się z silniejszymi i groźniejszymi zjawiskami burzowymi od początku tego sezonu.

Energia potencjalna dostępna drogą konwekcyjną dochodzącą do 2000J/kg w rejonie Pomorza Wschodniego i Warmii.

Istotną kwestią podczas procesu rozwoju burz w takie dni jak dziś jest wilgoć zawarta w dolnych warstwach troposfery jak i ogólna niestabilność powietrza. Na poniższych mapkach widać, że sytuacja względem chociażby weekendu jest znacznie korzystniejsza do rozwoju większych i zorganizowanych komórek konwekcyjnych. W przypadku utworzenia się większych formacji wielokomórkowych proszę liczyć się z nawalnymi opadami deszczu, oraz gradu.

Wedle obliczeń przepływ swobodny powietrza w dolej warstwie granicznej, nie będzie gwałtowny, więc w przypadku mocno uwodnionych burz ich prędkość przemieszczania się może być stosunkowo wolna. Zagłębienia terenu jak i lokalizacje miejskie w trakcie przechodzenia burz mogą być poważnie zagrożone podtopieniami, a nawet całkowitym zalaniom.
Poniedziałkowych burz powinniśmy spodziewać się już w godzinach popołudniowych, kiedy inicjacja rozwoju pierwszych komórek powinna nastąpić w centrum i na południowym wschodnie kraju. Obserwacje w dniu dzisiejszym są priorytetem ze względu na brak spójności w rzeczywistej trajektorii prognozowanych burz.

Prognozowany rozwój konwekcji na godzinę 15UTC

Pewną informacją na chwilę obecną jest fakt, że burze wystąpią na obszarze prawie całego kraju, więc opadów w drugiej części dnia można być pewnym. W tym miejscu apeluję również o rozwagę i rozsądek, ponieważ podczas przechodzenia burz wiatr zstępujący może dochodzić i przekraczać 80km/h. Parkowanie pod drzewami, czy pozostawianie lekkich niezabezpieczonych przedmiotów na zewnątrz może wiązać się ze stratami materialnymi. Wystąpienie burz można określić czasowo na 16-21, a nawet i dłużej ze względu na bardzo dobre warunki do żywotności komórek.
Sytuację polecam monitorować poprzez radar ( http://www.radar-opadow.pl) , oraz detektor wyładowań ( http://www.blitzortung.org )

Temperatura maksymalna w ciągu dnia oscylująca na poziomie 24°C

W przypadku istotnych zmian polecam obserwować na bieżąco fanpage.