Witam serdecznie!
Dziś chyba nie mam potrzeby rozpisywać się zbytnio, więc w konkretach pokaże ci i opowiem co widać w prognozach na najbliższy czas.
Widzisz tę symulację poniżej? To są w bardzo krótkim wydaniu przedstawione najbliższe dwa tygodnie pod względem temperatury w Europie na wysokości izobarycznej 850hPa, czyli około 1,5km nad ziemią. Ten pas, a raczej ta część dolnej warstwy troposfery odpowiedzialna jest za znaczne zmiany w pogodzie pod względem samych zjawisk jak i temperatury.
Widać bardzo wyraźnie jak w najbliższych dniach do centrum Europy spłynie chłód z północnego zachodu przez Morze Północne i Skandynawię. Taka sytuacja najwyraźniej ma trwać około 2 tygodnie, jeżeli po drodze prognozy nie zaczną się zmieniać. Nie tylko GFS w ten sposób sugeruje najbliższy okres w pogodzie, więc można przypuszczać że faktycznie letnia aura wróci dopiero w okolicach 10 czerwca.
Dla jasności interesujący nas kolor prawdę mówiąc to ten żółty, który zaczyna się od około 10°C na w/w wysokości. Taka wartość temperatury przekłada się mniej więcej na około 20-22 stopnie na naszym poziomie, czyli wysokości 2m. Kolor czerwony, czyli temperatury sięgające 20°C na wysokości izobarycznej 850hPa dają w przełożeniu na naszą wartość przyziemną okolice 30 stopni Celsjusza.
Jeśli prognozy klimatyczne się nie zmienią wiele wskazuje na to, że po tym ociepleniu w okolicach 10 czerwca czeka nas suchy i gorący miesiąc.

No dobrze, ale maj za pasem a jakie w końcu będzie lato? Kiedy warto brać urlop? Z własnego doświadczenia wiem, że najlepszym na to okresem jest 1 i 2 dekada sierpnia, ale pokuszę się o taką analizę następnym razem.
Wczoraj, czyli w dniu 22 maja amerykańska agencja accuweather, pokusiła się ponownie o kolejną prognozę sezonową…czy poprzednia się sprawdziła? Moim zdaniem nie do końca, aczkolwiek zadziwiająco dobrze względem poprzednich takich jak „zima stulecia” czy „huraganowa jesień”.

Według Amerykan w naszym kraju jak i w całej Europie środkowo-wschodniej przede wszystkim problemem będą upały, a co za tym idzie po raz kolejny susze. Podchodząc nawet bardzo sceptycznie do tego wszystkiego ziarno prawdy w tej prognozie znaleźć można, między innymi poprzez stale utrzymujące się negatywne w tej kwestii prognozy klimatyczne.
Jakby nie patrzeć okres od Czerwca do Sierpnia, czy dla samego Czerwca stale prognozowany jest z temperaturą delikatnie wyższą od średniej wieloletniej 1984-2009. Nie pozostaje nam nic innego w tej chwili jak czekać na rozwój wydarzeń…

Mam nadzieję, że prognoza umiarkowanie chłodnej wersji wiosny przez najbliższe 2 tygodnie nie zniechęca Was do życia, w końcu nie raz i nie dwa będziemy mieć dni pełne słońca i przyjemnej aury! Po prostu na gorąc i letnie temperatury musimy poczekać.
Jeśli wszystko będzie wedle planu, to od 10 czerwca zrobią nam się już prawdziwe wakaaaacjee 🙂

Pozdrawiam gorąco!