Witam ponownie!

Piękny, bo słoneczny i ciepły piątek mamy prawda? Dlatego jeśli macie jakąkolwiek możliwość to wykorzystajcie ten dzień, niestety na nadchodzący weekend nie mam dobrych wieści…
Zimno, pochmurno i wietrznie.

Temperatura minimalna w sobotę

Piątek będzie jednym z lepszych dni w najbliższym czasie i to jest fakt. Silna odbudowa cyrkulacji powietrza zaciąganego z północnego zachodu (PPm) będzie trwać na pewno do końca miesiąca, a możliwe że jeszcze przez parę dni czerwca. W nocy z piątku na sobotę nad nasz kraj nasunie się pierwszy zimny front, który spowoduje znaczny spadek temperatur do okolic 15 stopni, z takimi wartościami w najbliższym czasie będziemy musieli się oswoić. Pytacie wręcz nagminnie, czy będzie padać? W sobotę na południu kraju w postaci sporadycznych burz owszem, północ pochmurna z dużym zachmurzeniem w postaci chmur Cumulus (Cs) ale bez opadów.

Deszcz, który ma szansę się pojawić nad Kwidzynem będzie w niedzielę, kiedy to kolejny zimny front wędrujący od północnego zachodu wkroczy nad północne regiony kraju. Prawdopodobieństwo wystąpienia opadów w rejonach nadmorskich wynosi 100%, dalej w głębi lądu pojawienie się deszczu zobligowane jest głównie trajektorią samego frontu.

Prognostyczny sondaż temperatur i warunków konwekcyjnych na poniedziałek 27.05.19

Nie da się ukryć więc że weekend w porównaniu do pogody jaką mieliśmy jeszcze kilka dni temu będzie bardzo kiepski i to nie tylko pod względem temperatury. W następnym tygodniu niestety wielkiej poprawy nie widać, a w dodatku pojawią się kolejne opady deszczu.

Akumulacja opadów deszczu za okres 24.05-29.05.19

Tak więc przy tym chłodnym weekendzie, którego opadów spodziewać musimy się głównie w niedzielę w drugiej części dnia, warto pamiętać o wietrze. Pomiędzy jednym a drugim frontem mały klin wyżowy z zachodu doprowadzi do zagęszczenia izobar, więc silniejszy wiatr jest niewykluczony…niestety zwiększy to odczucie chłodu po prostu.

Prognoza porywów wiatru na niedzielę.

Prognoza na przyszły tydzień pojawi się jak zawsze w niedzielę. Mam nadzieję, że pomimo w sumie kiepskiej aury ta końcówka miesiąca nie będzie tak tragiczna.
Pozdrawiam!