Witam! Masz już dość chłodniejszej wersji maja, tej którą mamy jeszcze obecnie? Niewątpliwie tak! Od prawie tygodnia zrobiło się znacznie chłodniej, pomimo częstych rozpogodzeń i temperatury oscylującej w granicach 18°C. Niestety charakterystyka powietrza znad Atlantyku bywa okrutna, zwłaszcza w towarzystwie opadów i sporadycznie silniejszego wiatru zwiększającego odczucie chłodu.
Mówiłem w okolicach 22 maja o tym, że ochłodzenie może potrwać nawet do 10 czerwca prawda? Tak wyglądały jeszcze w zeszłym tygodniu prognozy, tak po prostu układała się cyrkulacja nad Europą. Dziś widać zmiany, dość dynamiczne które prognozy na najbliższe kilka dni odwracają scenariusz widoczny wcześniej o 180 stopni. Mówiąc jeszcze krócej ochłodzenie mające trwać do 10 czerwca po prostu szybciej się skończy. Dobra wiadomość prawda?
Jeśli masz więc chwilę zapraszam cię gorąco do kolejnej wersji #MeteoVlog w którym dowiesz się reszty, poniżej dla zobrazowania wstawiam graficzny podkład tego o czym mówię i w jakim kontekście.

Wyliczenia modelu numerycznego GFS temperatury maksymalnej w dniach 31.05-3.06

Wyliczenia modelu numerycznego GFS energii potencjalnej dostępnej drogą konwekcyjną