Opracowanie synoptyczne obejmuje okres od 6 rano w sobotę 15 czerwca, do 6 rano w poniedziałek 17 czerwca.

Czwartek minął pod znakiem bardzo silnych i ekstremalnych burz, które w naszym regionie przyniosły ogrom szkód. Tego samego dnia po wstępnych analizach wiadomo było, że kolejne emocje związane z burzami powrócą w weekend. Tak, w tej chwili to jest pewne, wstępnie dla Polski północnej i centralnej modele wyliczały burze w godzinach wczesno-porannych w niedzielę (kwestia orientacji czasu zawsze przy korelacji źródeł jest rozbieżna).
Do ostatniej aktualizacji dużo się zmieniło, dużo ustatkowało na tyle byśmy mieli świadomość, że to jednak sobotni wieczór podobnie jak czwartkowy zapadnie nam w pamięć na długo. Dlaczego? Już tłumaczę.

Preludium burzowe

Warto zacząć od faktu, że przez prawie cały sobotni dzień wartości energii potencjalnej dostępnej drogą konwekcyjną w północnej jak i centralnej Polsce oscylować będą w granicach 2500-3000 J/kg! Mówią, że nie samym „CAPE” burza żyje…to prawda, dlatego nie byłoby w tym wszystkim nic intrygującego, gdyby nie fakt że poza wartościami termodynamicznymi właśnie w naszym regionie ponownie wystąpią równie korzystne warunki kinetyczne. Silne i ekstremalne burze zaczynają się wtedy, gdy w połączeniu z niestabilnością atmosfery i dostępną energią konwekcyjną pojawiają się uskoki wiatru w dolnych warstwach troposfery. Niestety tak jak to miało miejsce w czwartek, w sobotę scenariusz ma szanse się powielić.

CAPE – energia potencjalna dostępna drogą konwekcyjną

Inicjacja rozwoju komórek burzowych na kolejnym chłodnym i aktywnym froncie rozpocznie się wzdłuż granic zachodnich, by w godzinach wczesno-popołudniowych uaktywnić sektor północny w całej rozciągłości Pomorza, północnej części Wielkopolski i Kujaw. Poza trajektorią komórek bardzo dużą uwagę zwrócić trzeba na ich charakterystykę. Sobotnie burze lokalnie ze względu na bardzo uwodnioną troposferę będą doprowadzać do lokalnych zalań i podtopień terenu. Obszary miejskie są szczególnie narażone na skutki powodzi błyskawicznej.

Pewnym jest, że sobotnie burze w naszym regionie pojawią się w drugiej części dnia. Scenariuszy prawdopodobnych wydarzeń mamy dwa, mianowicie albo powstanie rozległa i potężna mezoskalowa struktura konwekcyjna MCS, albo większa formacja liniowa, która przy trajektorii zwrotnej wygnie się w charakterystyczny łuk tworząc Bow Echo. W jednym jak i drugim przypadku liczyć się musimy z bardzo silnym i porywistym wiatrem, który bez problemu łamać może drzewa i zrywać dachy. Szczegółowej granicy prędkości wiatru określać nie będę, ze względu na fakt, iż jeden jak i drugi scenariusz niesie ze sobą bardzo silny wiatr oscylujący na poziomie 100km/h.

W każdym wypadku prognostycznym modele numeryczne przewidują na prawdę „bomby wodne”, które nawet bez finalnej struktury wielokomórkowej będą w stanie wyrządzać bardzo duże szkody ze strony nawalnych opadów deszczu i gradu. Niestabilność dolnej warstwy troposfery i dolne uskoki wiatru warstwy granicznej faworyzować będą bardzo silne prądy zstępujące na czele burzy, więc w przypadku utworzenia się nawet odizolowanej komórki burzowej przed jej nadejściem radzę zabezpieczyć wszelkie dobra materialne jak i swoje życie by uchronić się przed uszczerbkiem na zdrowiu.

Przy obliczeniowych prognozach numerycznych sugerowane wysokości wierzchołków komórek konwekcyjnych, w zestawieniu z bardzo silnym prądem wstępującym mogą skończyć się gradem do 2-3cm, więc w przypadku lokalizacji samego rdzenia opadowego nad waszą lokalizacją proszę mieć się na baczności.

700hPa Vertikalbew

W całej sytuacji prognozowanych silnych burz głównie zastanawiającym jest parametr skrętu wiatru SRH, który w przypadku utworzenia się i oddzielenia superkomórki faworyzować będzie zejście trąby powietrznej dolnych zakresów. Mam jednak do końca nadzieję, że pomimo czystych i jasnych informacji finalnie coś w strukturze pęknie tak by oszczędzić część ludności.

Mam więc ogromną nadzieję, że pomimo bardzo trudnych i niebezpiecznych warunków od strony prognostycznej nie będziemy ponownie liczyć ogromu strat i oglądać połaci zniszczonych lasów jak to miało miejsce w czwartek.

Miejsce pojawienia się prądu zstępującego Downburst w miejscowości Wilczewo gm. Mikołajki Pomorskie

Po sobotnich burzach niedziela znacznie chłodniejsza do 20-22°C z wiatrem umiarkowanym, momentami silniejszym do 40km/h z kierunków północno-zachodnich. Na ogół pochmurnie z przejaśnieniami bez opadów.

Powyższe opracowanie prognostyczne opisuje i przedstawia najbardziej możliwy wariant pogodowy sytuacji związanych z nadchodzącymi burzami.
Apeluję więc z tego miejsca o rozwagę i zachowanie szczególnej ostrożności podczas przechodzenia formacji burzowych od godzin późno popołudniowych (po godzinie 17-18 do 24). Ze względu na korzystną pogodę do prywatnych i publicznych imprez plenerowych zwracam się z prośbą o nagłośnienie możliwego zagrożenia związanego przede wszystkim z nawalnymi ulewami i porywistym wiatrem podczas przechodzenia sobotnio wieczornych burz.

W przypadku istotnych zmian w trakcie dnia, odpowiednie aktualizacje i komunikaty będą wydawane na stronie https://www.facebook.com/MrDevek

Fotografia tła (shelf cloud) : Marta Kin

Pozdrawiam Marek Brzeziński