Prognoza siły i aktywności zjawisk konwekcyjnych w dniach od 27 do 29 lipca.
SYTUACJA SYNOPTYCZNA :
Nasz kraj po raz kolejny w przypadku takiej cyrkulacji powietrza jak dziś zostaje podzielony na dwie części (suchą i gorącą, oraz chłodną i wilgotną). Północ i północny-wschód Polski znajduje się pod wpływem niżu górnego, który przez obecność rozległego wyżu nad Skandynawią powoduje adwekcję powietrza polarno-morskiego. Południe i zachód kraju natomiast znajdują się pod wpływem powietrza zwrotnikowego, które znacznym strumieniem dociera do całej Europy zachodniej i centralnej.

OPRACOWANIE :
Weekend zaczniemy z delikatnym spadkiem temperatury do 22-24°C, by w związku z napływem zwrotnikowej masy powietrza w niedzielę słupki rtęci podskoczyły ponad 32 stopnie Celsjusza.

Opady deszczu występować będą na ogół lokalnie ze względu na znaczną aktywność konwekcji w ciągu najbliższych 3 dni. Sobota burzowa i deszczowa będzie od południowego wschodu, przez cały blok wschodni po północ kraju. Burze i komórki deszczowe będą najczęściej odizolowane, co uściśli lokalny charakter intensywnych opadów.
Dokładnie tak jak to już nie raz tłumaczyłem, odizolowana komórka opadowa zazwyczaj przynosi obfite i ulewne opady deszczu na małym obszarze, również z możliwością wystąpienia gradu znacznej wielkości.

W sobotę jak i niedzielę burze powstawać będą w godzinach popołudniowych, w poniedziałek istnieje możliwość także burz przedpołudniowych na Pomorzu, czyli przed godziną 12. Ze względu na dość wysokie wartości termodynamiczne dolnej warstwy troposfery, przy umiarkowanym przepływie powietrza w średniej warstwie komórki burzowe mogą być bardzo dynamiczne. Większe struktury wielokomórkowe, jak i pojedyncze przypadki superkomórek powinny wystąpić głównie na południu, częściowo w centrum i na zachodzie kraju. Oczywiście mówimy tu o sobocie, oraz niedzieli. Poniedziałek natomiast najgroźniejszy może być na północnym zachodzie i północy kraju.
Ważną informacją jest fakt, że mocno aktywne burze z silnym rdzeniem opadowym mogą przynosić nawalne opady deszczu powodujące podtopienia i zalania na terenach miejskich. Wodność troposfery przekracza 50mm, co w naszym przypadku przy odpowiednich warunkach, poskutkować może niszczycielskimi ulewami. Obserwacja rozwoju jak i trajektorii burz w ten weekend będzie bardzo ważna.

Najgroźniejsze burzeNiedziela / Poniedziałek
Jak wcześniej wspomniałem sobota, czyli pierwszy dzień weekendu pomimo słabych parametrów do rozwoju burz, będzie wstępem do dwóch gorących i gwałtownych dni jakimi będą niedziela i poniedziałek. Uważam, że w ciągu najbliższych 3 dni obserwacja nieba i plan awaryjny podczas pobytu na zewnątrz to podstawa. Najgroźniejsze burze, które również mogą okazać się pulsacyjne prawdopodobnie wygenerują grad powyżej 2cm i silne prądy zstępujące typu microburst/downburst.

Najważniejszym punktem każdego dnia będzie inicjacja ruchów konwekcyjnych, czyli moment rozwoju pierwszych chmur i ich wypiętrzanie się. Każda chmura i każda zorganizowana komórka opadowa musi być pilnie obserwowana, ponieważ wyliczenia numeryczne modeli przy każdej aktualizacji przynoszą lekkie zmiany, co może doprowadzić do kompletnej aktualizacji prognozy przykładowo w niedzielę rano.

Od Wtorku/Środy nastąpi kilkudniowe ochłodzenie i spadek temperatur do poziomu 20-22°C, opadów deszczu niestety również będziemy się spodziewać.


W sobotę po godzinie 14, na fanpagu przedstawię ponowny zarys sytuacji synoptycznej, wedle przedstawionej prognozy.
Ze względu na okres wakacyjno-urlopowy osoby zainteresowane bardziej szczegółową prognozą zapraszam do kontaktu poprzez strone www.facebook.com/MrDevek